BIŻUTERIA ZE STALI CHIRURGICZNEJ
Rynek jubilerski szybko dostrzegł plusy stali chirurgicznej. Jeśli chodzi o walory estetyczne, to trzeba tu zwrócić uwagę przede wszystkim na piękny połysk biżuterii ze stali, szczególnie jeśli mamy do czynienia z biżuterią ozdobnie polerowaną.
Biżuteria ze stali wśród innych materiałów stosowanych do wyrobu biżuterii, wyróżnia się także tym, że nie czernieje tak jak srebro, czy złoto niskiej próby, nie rdzewieje, a przede wszystkim przewyższa konkurencję swą odpornością mechaniczną, no i oczywiście przystępną ceną.
Biżuteria stalowa stała się szczególnie popularna wśród mężczyzn, i nie ma w tym nic dziwnego. Ten rodzaj biżuterii jest nowoczesny, praktyczny, a jednocześnie prosty i z charakterem.
Obecnie ze stali szlachetnej produkowane są bransolety, łańcuszki, zawieszki, spinki do mankietów oraz różnego typu gadżety.
Nowoczesna biżuteria ze stali szlachetnej od klasycznej biżuterii dla mężczyzn odróżnia się tym, że jest ona często łączona z kauczukiem, silikonem, drewnem, czy skórą. Bransolety, czy łańcuszki męski zaprojektowane w ten sposób mogą dawać piorunujący efekt!
CZY BIŻUTERIA ZE STALI SZLACHETNEJ UCZULA??
Na biżuterię ze stali chirurgicznej przeznaczona jest seria 300. Proporcje domieszek w tej serii najmniej uczulają. Jednak by jeszcze zniwelować ryzyko uczulenia, postawiono na produkcję biżuterii męskiej głównie ze stali gatunku 304 i 316L. Szczególnie w tym drugim gatunku ryzyko uczulenia jest minimalne.
Pamiętajmy jednak o tym, iż wielu sprzedawców oferuje jeszcze biżuterię ze stali np. 303, która jest znacznie bardziej zasiarczona, ale za to łatwa w obróbce mechanicznej. Ten rodzaj stali może wywołać uczulenie nawet u 14% ludzi.
Stal może nas uczulać ze względu na zawarty w niej nikiel. Jednak biżuteria ze stali chirurgicznej oferowana w naszym sklepie, pomimo iż zawiera nikiel nie wydziela jego związków do organizmu. Dla przykładu ilość niklu przedostająca się do organizmu z kolczyków ze stali chirurgicznej 316l to 0,01 μg/cm²/tydzień.
Mimo to należy pamiętać, aby po przekłuciu ucha, pępka, czy brwi nie zakładać kolczyków ze stali, czy srebra, do momentu zagojenia się rany. Najlepiej stosować w tym okresie kolczyki z tytanu, w przeciwnym razie gojenie się rany może się znacznie wydłużyć.