Sztuka ręcznego robienia biżuterii nie jest zarezerwowana tylko dla osób z wyjątkowymi umiejętnościami. Może się jej nauczyć każdy — wystarczy odrobina chęci, sprzętu i głowa pełna pomysłów. Przed Tobą poradnik tego, jak zacząć robić biżuterię — sprawdź i zrealizuj swoje jubilerskie fantazje w domowym zaciszu!
Dla początkujących rękodzielników najbardziej przystępne będzie robienie biżuterii z półfabrykatów i koralików. To od nich radzimy zacząć. W dalszej kolejności zainteresuj się biżuterią polymer-clay (z modeliny), wire-wrappingiem (splatanie metalowego drutu) czy haftem sutasz. Warto je znać, by z czasem poszerzać swoje umiejętności i tworzyć jeszcze wspanialszą biżuterię.
Teraz wróćmy jednak do półfabrykatów i koralikowania — metod przystępnych dla każdego. Co będzie potrzebne?
Żadne słowne instrukcje i schematyczne grafiki nie zastąpią zobaczenia na własne oczy, jak robi się biżuterię. Na szczęście, w dzisiejszych czasach dostęp do wiedzy jest prosty. Tutoriale w sam raz dla każdego amatora znajdziesz na platformie Youtube.
Miłośniczki biżuterii hand made z całego świata bardzo chętnie dzielą się swoją wiedzą. Skorzystaj z tego — obejrzyj jak najwięcej filmików przedstawiających podstawy, a gdy pierwszy raz dostaniesz w ręce narzędzie i półfabrykaty, zaczniesz działać instynktownie.
Dołącz do facebookowej grupy pasjonatek biżuterii. Znajdziesz tam setki porad, darmowych materiałów wideo, książek i grafik przydatnych na każdym etapie nauki.
Kiedy zdobędziesz podstawową wiedzę, czas zaopatrzyć się w półfabrykaty do biżuterii. Najważniejsze są bazy.
Bazy do wiszących kolczyków to tzw. bigle, do krótkich stosuje się wkręty. Naszyjniki oraz bransoletki wykorzystują jako podstawy łańcuszki, rzemienie, wstążki, żyłki, sznurki i druciki. Zaopatrzenie się w gotowe bazy jest najprostsze — w zasadzie wystarczy je przyozdobić według własnej fantazji.
Baza do naszyjnika ze sznurka i stali nierdzewnej, sprawdź https://www.gal-art.pl/l3o71-baza-naszyjnika-sznurek-i-stal-chirurgiczna-50-5-cm-5-sztuk.html
Podczas pierwszych zakupów warto jednak zaopatrzyć się również w drobniejsze półfabrykaty. Zapięcia, nici, gumki, żyłki, szpilki jubilerskie, ogniwa — to wszystko przyda się na późniejszych etapach tworzenia biżuterii.
Narzędzia potrzebne jubilerowi to m.in. szczypce zaciskowe, szczypce tnące, szczypce bociany, piłka jubilerska, pęsety, linijka, szpilki jubilerskie, kleje i pilniczki. To, czego dokładnie będziesz potrzebować, zależy od tego, jaką biżuterię zamierzasz tworzyć. Bez obaw — podczas oglądania tutoriali poznasz różnorodne narzędzia oraz ich obsługę. Przed zakupami doskonale będziesz wiedzieć, w co zainwestować.
Szczypce bociany służące do kształtowania metalowych elementów: https://www.gal-art.pl/l3h10-szczypce-bociany-1-sztuka.html
Do tego, jak zacząć robić biżuterię, potrzeba oczywiście elementów ozdobnych — różnych wariantów koralików, zawieszek, kamieni syntetycznych, chwostów i wielu innych fantazyjnych dekoracji. Elementy metalowe powinny być wykonane ze stali chirurgicznej lub srebra 925 - są wytrzymałe, estetyczne i równocześnie przystępne cenowo, a więc w sam raz do nauki
W hurtowni Gal-Art znajdziesz tysiące ozdobnych elementów, z którymi zrealizujesz każdy projekt. Przejrzyj kolekcję, a pomysły na pierwszą biżuterię natychmiast przyjdą Ci do głowy. Dostaniesz tutaj również solidne narzędzia pracy, bazy i akcesoria jubilerskie.
Przy pierwszych zakupach warto od razu zaopatrzyć się w organizer do półfabrykatów biżuteryjnych. Właśnie w nim pomieścisz i uporządkujesz wszystkie potrzebne akcesoria.
Nie przerażaj się ilością potrzebnego sprzętu! Półfabrykaty do biżuterii są bardzo różnorodne, ale łączy je jedno — przystępna cena. Początkujący rękodzielnik będzie potrzebował długiej listy zakupowej, co jednak wcale nie oznacza ogromnych wydatków.
Takie narzędzia, jak szczypce, pilniki czy nożyce kupuje się jednorazowo. Kiedy postawisz na solidne przybory, z zaufanej hurtowni jubilerskiej, posłużą Ci przez lata. Z kolei półfabrykaty do konstrukcji i elementy ozdobne to koszt kilku-kilkunastu złotych.
Kiedy narzędzia i półfabrykaty pojawią się przed Tobą, przystąp do doskonalenia swoich zdolności manualnych. Gięcie drutu, nawlekanie koralików, zaciskanie, robienie supełków — opanuj je, zanim przystąpisz do pracy na żywym organizmie. Techniki dobrze jest trenować na miedzianym drucie, nawlekanie koralików na szpilkach jubilerskich, a zaciskanie elementów na rzemykach.
Jaką biżuterię chcesz stworzyć jako pierwszą? Jak mniej-więcej będzie wyglądała? Łap za kartkę i ołówek. Nie musisz umieć pięknie rysować — wystarczy schemat. Zaznacz, w którym miejscu bazy zamocujesz poszczególne ozdobne elementy. Opisz, jak biżuteria wygląda w Twojej wyobraźni.
To jeszcze nie czas na opracowywanie wymyślnych projektów. Pierwsze samodzielnie stworzone elementy biżuteryjne będą oczywiście piękne, ale mają przede wszystkim nauczyć Cię cierpliwości i pracy manualnej.
Kiedy zaczniesz nawlekać koraliki i zaciskać zawieszki, dokonanie zmiany w już wykonanej części ozdoby będzie bardzo trudne (a nawet niemożliwe). Dlatego, najlepiej przemyśleć wszystko od A do Z, zanim jeszcze złapiesz za szczypce.
Kiedy będziesz mieć przed sobą projekt, wróć do oglądanych na początku filmów z tutorialami. Będziesz już wiedziała, jakie techniki będą Ci potrzebne do zrealizowania artystycznej wizji i w jakiej kolejności wykonać poszczególne czynności. Jeszcze raz je potrenuj, by nic nie zaskoczyło Cię przy pracy nad pierwszą ozdobą.
Robienie biżuterii poprzedź wykonaniem pomiarów części ciała, na której będziesz nosić pierwsze wykonane ozdoby. Obwód nadgarstka, odpowiadającą Ci długość naszyjnika i kolczyków łatwo zmierzysz, używając, zwykłej miarki krawieckiej. Dzięki znajomości podstawowych parametrów idealnie dostosujesz długość bazy.
Miejsce, w którym będziesz tworzyć autorskie ozdoby, musi gwarantować Ci pełnię wygody. Uprzątnij biurko i połóż na nim obrus, ceratę lub matę o neutralnym kolorze, bez wzorów. Musisz dokładnie widzieć, co znajduje się przed Tobą, a wzorzyste tło na pewno w tym nie pomoże!
Zadbaj o widoczność. Drobne prace manualne najlepiej wykonywać w świetle dziennym lub przy żarówce imitującej dzienne światło. Żeby pracowało Ci się wygodniej, warto mieć pod ręką także lupę.
Zamknij okna w pomieszczeniu. Łatwo sobie wyobrazić, co się stanie, jeśli nagły podmuch wiatru zaatakuje drobne elementy rozłożone na stole! Pod stołem, na którym będziesz pracować, umieść dywanik z krótkim włosiem, w neutralnym kolorze. Akcesoria wielokrotnie Ci upadną, a na takim podłożu nie będziesz musiała ich długo szukać. Pamiętaj również o ergonomicznym krześle. Wkrótce będziesz spędzała długie godziny w swoim kąciku rękodzielnika!
Czas przystąpić do pracy! Oprzyj projekt biżuterii na wprost siebie. Otwórz organizer i wyjmij z niego to, czego będziesz potrzebować. Umieść narzędzia oraz ozdoby przed sobą, by wygodnie po nie sięgać podczas pracy.
Miej pod ręką film instruktażowy. Kiedy nie będziesz pewna, jak dokładnie wykonać jakiś element, od razu to sprawdź, zamiast samodzielnie eksperymentować. Na eksperymenty przyjdzie czas, gdy biegle opanujesz podstawy tego, jak robić biżuterię.
Jeżeli podczas pracy coś pójdzie nie po Twojej myśli i trzeba będzie zacząć od nowa, nie zniechęcaj się! Wyjmij z organizera z półfabrykatami kolejną porcję elementów i spróbuj ponownie. Pamiętaj — trening czyni mistrza.
Jak zacząć robić biżuterię? Przede wszystkim od zdobywania wiedzy — oglądanie filmów instruktażowych i czytania porad. Następnie zaopatrz się w półfabrykaty, narzędzia i ozdoby, poćwicz techniki, zaprojektuj ozdobę i przygotuj stanowisko pracy.
Sprawdź, jakie akcesoria jubilerskie znalazły się w naszej kolekcji. Hurtownia Gal-art to przystępna cena, wysoka jakość materiałów i estetyczne wykonanie. Z naszymi półfabrykatami oraz narzędziami potrenujesz techniki, oraz stworzysz niesamowite, oryginalne projekty!
Dlaczego zakupy w naszym sklepie?